top of page

"E. D. S. Ü. P" Bu Fikri Sahipleniyor

Etkileşim Devinimli Senaryo Üretme Projesi / Duyuru // Fikir

Daha önce de söylediğim gibi, bu fikir zaten üzerine düşündüğün bir fikir olabilir.

Daha önce hiç aklının ucundan bile geçmemiş bir fikir olabilir.

Karşı olduğun bir fikir olabilir.

Savunduğun bir fikir olabilir.

Fikir olmaktan ziyade yaşadığın, bire bir içinde olduğun bir gerçek olabilir.

Önemsediğin, duyarlı olduğun bir fikir olabilir ya da belki umurunda bile olmamış, hala da umurunda olmadığı için üzerine hiçbir şey üretemeyeceğini düşündüğün bir fikir olabilir.

Senin için anlamı ne olursa olsun. Sadece şunu bilmen gerekiyor.

Üretebilirsin ve senaryoya katkın inanılmaz etkin olacaktır.


Bu projenin beni en çok heyecanlandıran kısmı zaten bu. Ortada bir fikir var ve bu fikre nasıl baktığı ve yaklaştığı birbirinden daha değerli olmaksızın herkesin katkısının çok önemli olacağı bir hikaye yazacağız.


Daha önce hiç düşünmediysen, düşünmeni sağlayacak tıpkı daha önce düşünmemiş diğerlerinin düşünmesini sağlayacağın gibi.

Çok düşündüysen ve çok doluysan, içindekileri dökebilmen ve bu hikaye vasıtasıyla insanlara duyurman için elinde bir fırsat olacak.

Bu güne kadar rahatsızlık duyup uzak durduysan, katıysan bu fikre karşı, bizimle çalışırken yumuşayacaksın, başka bir açıdan başka bir bilinçle bakma fırsatı bulacaksın.

Çünkü bu projeye dahil olmak istiyorsun. Biliyorum.

Hem projeye dahil olup, hem bu fikirden uzak durmaya çalışamazsın.

Yaklaşacaksın ve belki senin gibi pek çok insanı yaklaştıracaksın.


İşte hikayemizin derdi bu. Lütfen düşüncelerini bu yayının altında paylaş. Senin, onun, herkesin düşüncesini çok merak ediyorum. Bir süre bu şekilde düşüncelerimizi birbirimizle paylaştıktan sonra kolları sıvayıp işe girişeceğiz. En önemlisi şu, bu konuda her birimizin çok büyük bir titizlikle araştırma yapması gerekecek. Hikayeyi nasıl kurgulayacak olursak olalım, anlatacağımız o bir saatlik sürede kahramanların başına her ne gelecek olursa olsun, Evlat Edinme konusuyla ilgili tüm bürokratik süreçleri, yaşayan deneyimlerini ve yasaları biliyor olmamız şart.


Bu bir senaryo yazarken ele aldığımız her konu için geçerli. Biliyorsunuz.


Hepimize bol şans!

880 görüntüleme22 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

22 Comments


Mehmet Aslan
Mehmet Aslan
Jul 02, 2020

Arkadaşlar Merhaba,Siteye yeni üye oluyorum ve gördüğüm kadarıyla proje 2018 yılına ait. Son durum nedir bilmiyorum ama ,Bu projeyle ilgili ilginç bir anımı paylaşmak istiyorum. Yazar veya senarist değilim ama bazen aklıma bazı fikirler gelir ve bir şeyler karalarım, genelde yarım kalırlar. Neyse, ilginç olan şu ki ilk yazma fikrim aklıma geldiği zaman( 15 yıl önce) aklıma gelen fikir bu projenin konusuydu, yani evlat edinme. Hatta o sıralar şöyle bir hayalim olmuştu bir gün zengin olursam eğer, yurtlarda kalan kimsesiz çocuklara bakması için bazı ailelere aylık para öderim, onlarda kimsesiz çocuğa bakarlar kendi çocuklarıymış gibi, böylelikle bir tarafa iş bir tarafa da aile sağlamış olurdum. Filmin de aşağı yukarı bu proje üzerine temellenmiş bir konusu vardı. Tabi ne film ta…

Like

Ali Karacan
Ali Karacan
Dec 10, 2018

Merhaba

Bu konu devam ediyor mu bilmiyorum. Blogta yapılan yorumları inceleme fırsatım oldu. Ben senaryo konusunda çok bilgili değil ama öykü yazmaya çalışıyorum. Öykülerde anlatmak istediğin mevzu ile arana mesafe koyman gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle atman gereken yeri daha kolay atıp gereksiz gevezelikten kaçınmış oluyorsun. Bir de tabi başka bir gözden bakabilmek çok daha kolay oluyor. Konuya dönersek “evlat” ve “evlat edinme” ile ilgili benim aklıma gelen ilk şey bir ziraat mühendisi tarladaki ekilmiş bitki için “üvey evlat” diğer yabani otlara “öz evlat” diye bahsetmişti. ”Sen otlarla mücadele ederken toprağın öz evladını söküp almaya çalışıyorsun. Öz evlat üvey evladı alt edebilir mi?” diye devam etmişti. Bildiğim kadarıyla İslam’da evlatlık alma kavramı hoş karşılanan bir kavramda değil. Bunu İslam hukukundan kanıt olarak…

Like

kadridgn
kadridgn
Sep 04, 2018

Herkese Merhabalar,

İnsanoğlu doyumsuz(herşeye aç) bir varlık olduğundan dolayı, fikrimi şöyle dile getirmek istiyorum; İnsan maddi veya manevi olan bütün herşeyi yaşamak, tatmak ister.

Evlat edilen çocuğun duygu ve düşünceleri göz ardı edilerek, kendilerinde eksik gördükleri baba - anne duygusunu tatmak olacaktır.


Bu arada aranıza yeni katıldım, arkanızdan son sürat hızla geliyorum, yetişeceğim. :)

Like

Hatice Cn
Hatice Cn
Aug 16, 2018

Merhaba arkadaşlar. Benim fikrim öncelikle bir yol haritası belirlemeliyiz. Proje ile ilgili çalışma detaylarını ortaya koymalıyız.

Like

Zeynep Dilara
Zeynep Dilara
Aug 08, 2018

İkram Kasacı, bu rotuların cevabı bize hikayeyi verir. Sorun, bolca sorun. Cevaplarımızı gözden geçirelim istiyorum. Ama bu noktada da benim yönlendirmem şart gibi görünüyor. Bir soru listesi hazırlayalım öyleyse, onun üzerinden gidelim. Evet fikrimiz ortada ama bu fikri anlatacağımız hikayeyi nasıl kuracağımızı düşünmeye kalktığımızda milyonlarca seçenek var. Hadi seçenekleri azaltalım. Yola çıkmanın başka yolu yok. Yerimizde saymıyor muyuz uzun zamandır? Foruma geçerek başlayalım isterseniz :)

Like
bottom of page