top of page

Yaz, çünkü <Yazabilirsin!>

Güncelleme tarihi: 16 Ağu 2022Başlarda insanların, kendilerini adadıkları şey her ne ise, o konuda ilerlemek, kalkınmak, kendilerini ve dolayısıyla inandıkları o mücadeleyi güçlendirmek için şimdinin aksine birbirlerini eğiterek ilerlediklerine inanıyorum. Çünkü bilgi başlangıçta çok azdı. Deneyimleyerek öğrenebiliyorlardı ve elde ettikleri bilgiyi birbirleri ile paylaşmak hayatta kalabilmeleri için tek yoldu.

Hangi bitkiyi yerlerse iyileşeceklerini, hangi yemişin zehirli olduğunu, soğuktan kendilerini nasıl koruyacaklarını, hangi yolun tehlikeli bölgeye gittiğini, hangi toprağın hangi sebzeyi yetiştirebildiğini, birbirleriyle paylaşarak hayatta kalabildiler. Hatta, hayatta kalmakla yetinmeyip, paylaşmaya devam ederek her gün geliştiler.


Sonra bir gün bir tanesi yeni öğrendiği bir şeyi kimseye anlatmadı. Baktı ki bilgiyi kendisinden başka kimse bilmiyor ve bu onu diğer tüm bilmeyenlerden daha değerli kılıyor, susmaya devam etti.

O gün etkisi sonsuza dek sürecek bir dalga hastalık yayılmaya başladı.

Bildiğini paylaşmama hastalığı.

Bu hastalığa yakalanan insanların etrafı, yeteri kadar bilemediği için yarım yamalak iş yapan bir sürü insanla doldu taştı. Onlar da işi yarım yamalak yapıyor olmanın yarattığı gerilemenin üzerini örtmeye başladılar. Yeni girişen kimseye bir şey öğretmediler. Çünkü hem öğretecek kadar bilmiyorlardı hem de hastalık onlara da çoktan bulaşmıştı. Onlar öğrenmek için ne kadar zorlandıysa, şimdi başlayan da en az o kadar zorlanmalıydı, o iş o kadar kolay değildi öyle.

"Geride kaldık ve her geçen gün gerilemeye de devam ediyoruz."

İşleyen bir sistemi değiştirebilmek için, o sisteme dahil olmak zorundasınız ve benim değiştirmek istediğim çok şey var. Öğrendiklerimi paylaşarak öğrenmesini sağladığım her bir insan bu değişimin zorluğunu bir birim azaltacaktır. Buna inanıyorum. "Yazabilirsin" de bu inancın motivasyonuyla yaratıldı.


Senaryo Yazarlığı konusunda öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Bilmediklerimi öğrenerek ve öğrendiklerimi paylaşmaya devam ederek bu dalgayı beslemeyi planlıyorum.

Dahil edebildiğim kadar çok insanı dahil etmeyi hedefliyorum.

Projeyi dışarıya, bir yıl süre ile planladığım bir akışla, 5 farklı koldan açıyorum.


1- Yazabilirsin.com Web Sitesi

Bu web sitesi, 2 ayrı kategoride yayın yapan bir Blog sitesi. Burada, sizlere web sitesinden indirilebilir şekilde bir program paylaştım. Ay ay, hafta hafta yayın yapacağım başlıkları o programdan takip edebilirsiniz. Bu programın içeriğini YILLIK YAYIN kategorisinden takip edebilirsiniz. Youtube kanalından yayınladığım video içeriklerin yazılı halini, kaynak linklerini, örnek dosyaları bu kategoriden yükleyeceğim.


Bir de BUNU HERKESE YAYIN kategorisi var. Bu kategori sektöre dair kendi kişisel deneyim, yorum ve yeni başlayanlar için uyarılarımı yayınlayacağım kategori. Belli bir süre sınırı olmaksızın, içimden geldikçe yazacağım özgür bir alan. Birbirimizi uyarmamız gereken pek çok konu var emin olun.

Bu web sitesinde aynı zamanda bir forum alanı var.


2- Yazabilirsin Youtube Kanalı

Web sitesinde sizinle paylaştığım yıllık plana sadık kalan bir yayın akışı olacak. Programdaki tarihte, tam da programda planlanan başlıkla ilgili içerik paylaşacağım. İçerikler spesifik başlıklar halinde yayınlanacak. Dolayısıyla aklınıza gelen her konu için açıp yanıt bulacağınız bir arşiv oluşturmayı hedefliyorum.


3- Yazabilirsin Resmi Facebook Sayfası

Senaryo yazarlığı ile profesyonel ya da amatör olarak uğraşmayan, dolayısıyla foruma ve atölyelere katılmayan ama yine de ilgilenmek takip etmek isteyen insanların aramıza katılabilmesi için açtığım bir hesap bu. Ayrıca yıl boyunca planladığım atölyeler, senaryo okuma, senaryo değerlendirme gibi etkinlikler planlıyorum. Bu etkinlikleri de buradan duyuracağım.


4- Yazabilirsin Resmi Twitter Hesabı

Senaryo yazarlığı ile ilgili uluslar arası geçerli kuralları zaman sınırlaması olmaksızın ve aynı zamanda yıllık programın akışına uygun şekilde paylaşan bir hesap olacak. Spesifik başlıklar ve özet bilgilerle yıllık programı pekiştireceğim.


5 - Yazabilirsin Instagram Profili

Projenin yayın hazırlık sürecinden kamera arkası video ve fotoğraflarını, ayrıca canlı yayınları bu hesaptan yayınlayacağım.

744 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page